Vücut Geliştirme Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar

Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar
Yeni başlayanlarda çoğunlukla özgüvenden kaynaklanan hatalar olabiliyor bakalım biz bunların farkındamıyız ?
- Antrenör'ün verdiği programa uymamakYeni başlayan birinde ilk hafta genelde antrenör'ün verdiği programı kendi kafasında değiştirmeye kalkar .Bunun nedeni daha hızlı gelişmek istemesidir. Fakat sabırlı olmak zorundasınız vücut geliştirme her yiğit'in harcı değildir .-Kasların dinlenmesi için kendine zaman ayırmamakYeni başlayanlar genelde ilk haftalar body'e başlamanın heyecanınyla yine çabuk gelişeceğine inandıkları için haftanın tüm günleri gelmek isterler . gelmeseler bile bir şekilde ekstra olarak evde mekik ceker şınav çeker dambıll ‘a asılır . ve kaslarını zorlarlar . Fakat Haftada 1 gün dinlenmek vücutdaki kaslar için oldukça yararlıdır . Siz siz olun kesinlikle yok bana birşey olmaz haftanın her günü gelirim gibi saplantılara aldanmayın.
Kaslarınız dinlenmesi için kendinize 1 gün zaman ayırın veya 3 gün gidiyorsanız 1 gün dinlenme yapın günleri ve programı hocanızdan yardım alarak yapabilirsiniz veya kendinizde karar verebilirsiniz .
- Fazla gelişebilme korkusuyla ağır çalışmamak
Fazla gelişmemek için ağır kaldırmıyorlar. İlk önce kasların gelişme kavramını açıklayalım. Gelişmek için kası antrenmanda tabiri caizse parçalamamız, yırtmamız gerekir ki sonrasında aldığımız proteinlerle tekrardan onarıp, geliştirelim. Ama bu gelişme çok yavaş olur. Ve birden kimse istemediği düzeye gelemez.
Ağır çalışmayı da açıklayalım da sakatlık olmasın; hareketin formunu bozmadan kaldırabileceğiniz en fazla ağırlıkla çalışmaktır.
- Hızlı gelişeceğim düşüncesiyle ağır çalışmamakHızlı gelişmek isteyen kişiler hareketin formunu bozarak çok ağır çalışır. Bu durum ileri düzey sporcular için verimli olabilir, hareketin formunu kendini sakatlayacak kadar bozmazlar harekette cheating(hile) yaparlar.
Yanlış ve ağır çalışmanın getireceği sorunlar;
-Sakatlanma
-Orantısız gelişme
-Hareketten verim alamama.Set aralarında çok dinlenmek:Evet set aralarında çok dinlenmek yapılan hatalardan birisidir. Özellikle arkadaş grubu olarak gelen kişiler set arasında sohbete dalıp 10 dakika konuşup sonra diğer seti yapmaları örnek verilebilir.
Amaca göre bu süre değişse de ideal dinlenme 45-60 saniye arasıdır.


- İdeal vücuda ulaşıp bırakmak düşüncesi:Herkesin bir ideali vardır. İstenilen vücuda ulaşıldığında spor yapmayı ve doğru beslenmeyi bırakanlar o vücudunu koruyamazlar. Ki bu düşüncede olan birçok kişi istediği vücuda ulaşamadan pes eder.
- Protein tozu kullanmaktan korkmak:Yeni başlayanların ilk aylarda protein tozu kullanması gerekmez. Ama zamanı gelince tedirginlik duyarlar. Duyduğum sebepleri;
-Kısır yapar; kesinlikle böyle bir sorun olmaz arkadaşlar steroidlerle karıştırmayın protein tozlarını, steroidlerde bile %100 diye bir olasılık yoktur. Forum olarak steroidlere karşıyız. !!
-Fazla şişerim; protein tozları peynir altı suyundan yapılan bir ek besindir. Günlük protein ihtiyacımızı doğal yollardan karşılayamadığımız zaman, ihtiyacımızı karşılamak için kullanırız. Yani kullanıldığında kasları şişirme gibi bir durum söz konusu değildir.

-Protein tozlarını yanlış kullanmak:Protein tozlarını ana öğünler yerine kullanmak en büyük hatalardandır. Protein tozunun kullanmanın en önemli zamanı antrenmandan hemen sonradır. Ve ara öğünlerde kullanılabilir. Forumda detaylı bilgi var.

-Belli bir bölgeyi hedef almak:En büyük hatalardan birisi de budur. Kişi en çok gelişmesini istediği yere yüklenir. Bacak çalışmayı genellikle istemez yeni başlayanlar sebebi ise bacağımı kim görecek ki… Unutmayın bu sporu kendimiz için yapıyoruz. Bacak çalışmamız üst vücudun daha hızlı gelişmesini sağlayacaktır.

-Dinlenme günlerinde protein almamak:Dinlenme günlerinde aldığımız protein çok önemlidir. Kaslar dinlenme günlerinde gelişir. Birçok kişi antrenmandan sonraki günde kaslarının çok ağrıdığını söyler. Bunun en iyi tedavisi yeterli proteini almak.

-Uyuma düzenini kuramamak:Büyüme hormonu uyurken salgılanır. Bu yüzden 8-9 saat uyumamız lazım. Gece geç yatıp sabah erken kalkan bir kişi 5 saat uyumuşsa, öğlen vakti bir 4 saat daha uyuyayım diyip uyuması gereksizdir. Vücudun bütün dengesi alt üst olur.

-Yeterince ısınmamak:Antrenmana başlamadan önce ısınmamak büyük sakatlıklara yol açar. Isınmamış vücutla idman tam verimli olamaz.

-Farklı ağırlıklar kullanmak:Çoğu kişinin sağ kolu ve sol kolu arasında ölçü ve güç farkı vardır. Fakat bunu değerlendirerek bir kolla 7.5 kilo diğer kolla 5 kilo kaldırmak ölçü farkını daha da arttıracaktır. Örneğin concertation curl hareketinde bu hata çok yapılır.

-Kardiyo yaparken kalın giyinmek:Evet kardiyo yaparken kalın giyinmek yağ yakımını hızlandırmaz. Sadece vücut su atar. Kardiyo yaparken rahat edebildiğiniz şekilde giyinin zira o kalın eşofman takımları ile rahat antrenman yapamayabilirsiniz.
-Kardiyoyu kaloriye göre belirlemek:Kardiyo yapanlar kendine günlük kalori yakımı hedefi yerine bir hız ve süre hedefi koyması daha iyi. Şimdi 4 km hızla 300 kalori yakmak var birde 12km hızla kalori yakmak var. Unutmayın alışverişte dolaşırmış gibi yürümek işe yaramaz.

-Hareketleri çok hızlı yapmak:Hareketi çok hızlı yapmak adaleyi boş yere yorar. Hareketi yedire yedire yapmak her zaman daha iyidir. Özellikle omuz egzersizlerinde…
-Nefes TutmakNefesi tutup bütün 3-4 tekrar sonra yeniden yenilemek büyük hatalardan birisi. Ağırlığı kaldırırken nefes verip indirirken nefes almak sağlıklı olanıdır ki hareket daha rahat yapılır bu şekilde, aksi halde ağır idmanlarda ciddi hem de çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

-Kardiyo antrenmanı öncesi çok su içmek:Zayıflamak isteyenler kardiyo öncesi çok fazla su içip daha çok terlemeyi hedeflerler. Doğru daha fazla terlerler ama vücut ter olarak yağları atmaz, suları atar. Çok su içilirse kardiyoda ki performans da düşecektir.

-Daha ilk ayından demotive olmak:İlk ay aynaya baktığında çok bir değişiklik görmeyen arkadaşlar hemen demotive olur. Hatta sporu bırakanlar bile olur. Sporda ilk 1-2 ay ısınma ayıdır. Yani fazla bir gelişme beklenemez. Ama 6-7 ay sonrada gözle görülür bir gelişme yoksa antrenman programınızı, dinlenme sürelerinizi ve beslenmenizi gözden geçirmenizi önerebilirim.

-Yağ yakımında büyük dilimi yağ yakıcılara bırakmak:Yağ yakmak isteyip te spora başlayan arkadaşlar yağ yakıcı aldığında sanıyorlar ki kullanmaya başladığı günden itibaren bir değişiklik olacak. Yağ yakım olayını pasta olarak düşünelim. %65 beslenme, %30 antrenman geriye kalan %5 yağ yakıcıdır. Yani büyük bir etkisi yoktur. Hatta şahsi fikrim en büyük faydasının insanı daha çok motive etmesidir.

-Çok zayıf olanların kilo alma düşüncesi:Evet zayıf olan kişiler kilo almalıdır. Fakat yeni başlayanlar kiloyu boş kalorili yiyeceklerle almayı hedefliyor yani abur cubur, fastfood tarzı yiyeceklerle. Kilo almadan kasıt kas olarak kilo almaktır. Bol karbonhidrat, ihtiyacı karşılayacak kadar protein ve sağlıklı yağları tüketerek alınan kilodur.

-Yağlı vücudu olan kişilerin çok fazla yağ yakmak istemesi:Evet çok fazla yağ yakmak için aç kalmak yanlıştır. Aç kalınarak kilo verilir fakat yağlarla birlikte kaslardan da kaybederiz buda derinin sarkmasına sebep olur. Sağlık açısından sorun çıkarabilir.