Steroid Kürleri Nasıl Yapılır ? Zararları Nedir ?

steroid hacim kürü steroid kürleri fiyatları steroid kür örnekleri steroid kürleri nasıl yapılır ilk steroid kürü nasıl olmalı steroid kürleri zararları steroid kürü ve beslenme

Steroidlerin Zararları Nelerdir?

Atletik, fit ve sağlıklı olabilmenin tek yolu olan egzersiz, zamanla birlikte yenilenen yüzü ile çıkıyor insanımızın karşısına. Kimileri egzersizi natural egzersiz programları ile yaşıyor, kimileri supplamentler ile, kimileri ise steroid kürleri ile. Daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik steroidlerin zararları nelerdir diye. Umarız yazılarımız birilerinin ilgisini çekmiş ve işe yaramıştır uzak durulması konusunda. Steroidlerin zaraları öyle kulak ardı edilecek türden değildir. Vücudun hemen hemen her yerine dokunan türden zararları vardır steroidlerin. En büyük zararı şüphesiz kalp görmektedir. İnsanımızın Steroidlerin yan etkileri konusunda bir bilgiye sahip olmaması, bu işin ticaretinden para kazananların fazlasıyla işine gelmektedir. Yazımızda steroidlerin spor salonlarına nasıl girdiğinden tutun, sporcuların bu ürünleri nasıl kullanmaya teşvik edildiğine kadar birçok şeyden bahsedeceğiz.

Steroidlerin Yan Etkileri Nelerdir?

Spor salonlarına sağlıklı bir beden sahibi olmak için gidenlerin ilk hedefleridir idealleri. İdeallerine kavuşma hırsı içerisine giren kişiler hızlıca gelişip kaslanmak ister. Bu konuda antrenörlerinden ve çevresinden destek alır. Bireyin çevresini antrenman yaptığı ortamdaki spor salonu arkadaşları oluşturur. Kişinin antrenman yaptığı spor salonunda yer alan arkadaşları arasında steroid kullanan, hedeflerine steroidler sayesinde kısa sürede kavuşan ve faydasını gören birisi olabilir. Genellikle steroid kullanımı bu ortamlarda başlar. Kimyasal içeriğe sahip olan bu ürünlerin faydasını gören kişi yada kişiler, antrenman yaptığı salonlarda tavsiyelerde bulunabilirler. Steroidlerin yan etkileri ve zararları konusunda hiçbir bilgiye sahip olmayan bu kişiler, kendisine verdikleri zararların yanında çevresinde spor yapanlarada zarar vermektedir.

Steroidlerin yan etkileri hemen ilk kullanmada kendisini belli etmediği gibi herhangi bir bedensel gelişimde göstermez. Kullananlar bu nedenle uzun süre kullanıp gelişim sağladıktan sonra yan etkilerine maruz kalıyorlar. Steroidlerin en belirgin yan etkileri kalpte çarpıntı yapması, psikolojik çöküntü yaratması, bedensel beklenmeyen değişiklikler, kafa derisi ile vücudun farklı bölgelerinde sivilcelenme ve döküntülerdir. Bu etkilerin ortaya çıkması için belirli oranda kullanılması gereken bu kimyasal içerikli ürünler sağlığa çok zararlıdır. Steroidlerin zaraları nelerdir konulu yazımızı okuyup buradan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Spor Salonlarında Steroid Pazarlaması Nasıl Gerçekleşir?

Kimyasal gelişim ilaçları satan kişiler genellikle spor salonlarına antrenörler sayesinde girmektedir. Kimyasal içerikli ve gelişime kısa sürede etki eden bu ürünlerin satışından oldukça yüksek kazançlar edildiğini gören bazı antrenörlerin, maalesef bu kirli çarkın bir parçası haline geldiğini gözlemliyoruz. Bir başka pazarlama stratejisi ise facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya ortamlarında etkileyici resimlerden oluşan profiller ile insanları etkileyerek satış yapma stratejisidir. Bu kişilerin isimlerinin arkasında hoca, personal trainer, özel antrenör gibi ünvanlar yer almaktadır. İnternet satışı ile insanların sağlığını hiçe sayarak yanlış yönlendiren bu kişilerden korunma yolları yetkili mecralara bildirmek, şikayet etmektir. Eğer bir spor salonunda vücut geliştirme, fitness, personal training hizmetleri alıyor ve antrenörünüz kimyasal içerikli sağlığa zararlı bu ürünleri size tavsiye ediyorsa, o spor salonunda egzersiz yapmayı bırakın. Yetkililere şikayet etmeyi ihmal etmeyin.

Birçok kaynaktan duyduğumuz, spor yapan yapmaya herkesin bildiği, az çok etkilerinin bile çoğu insan tarafından tanındığı bir madde kümesinden bahsedeceğiz bu yazımızda. Anabolik steroid. Bu yazımızda steroidin zararları konusunu ele alacağız. Ana başlık olarak inceleyecek olursak steroidin zararları ikiye ayrılr. Fiziksel olarak zararları ve zihinsel olarak zararları… Her neyse oraya geleceğiz.

Anabolik Steroid Nedir ?

Anabolik steroidler, vücuttaki kas gelişiminden sorumlu olan birimlere, “kas geliştir” komutunu gönderen hormonları taklit eden bir takım tıbbi ilaçlardır. Vücudumuzdaki kas gelişimişiyle ilişkili birimlere bu kası büyüt emrini gönderen ve dışardan alınan, içimizdeki hormonları taklit eden tıbbi ilaçlardır. Peki neden tıbbi dedik?. Çünkü birçok ciddi veya doğuştan gelen hastalıklarda, olası hormon bozukluklarında kısacası tedavi konusunda bu ilaçlara hekimler tarafından zaruri olarak başvurulur. Ama özellikle bu spor sektöründe herkes tarafından elde edilebilecek konuma gelmiş ve asıl kullanım alanlarından şaşmışlardır. Özellikle genç yaştaki vücut yapma sevdalısı bazı bilinçsiz bireyle sorumsuzca steroide bulaşmakta, bilinçsiz kullanarak steroidin zararları na maruz kalmakta.
 Steroidler ayrıca çene kalınlığı, aşırı tüylenme, ses kalınlığı ve testislerde ufalma gibi birçok soruna gebe olabilecek türde ilaçlardır.

Fiziki Olarak Steroidin Zararları

Vücut geliştirme amaçlı kullanılan steroidler birçok yan etki ve zararı kendileriyle birlikte getirmekte.

    Kalp krizi oranını arttırma
    Bazı kalp çarpıntısı sorunları
    Karaciğerde bozulmalar
    Akne
    Erkeklerde steroidin türüne göre hormonel bozulmalar. ( yukarda bahsettiğimiz gibi testis küçülmesi vs.)
    kadınlarda ses kalınlaşması ve çeşitli yerlerde tüylenme.

Yukarda bahsettiğimiz gibi, steroidin zararları hiç de küçümsenecek cinsten değil. Bu kadar fazla yazı ve bilimsel makalelere karşın acaba kaç kişi bu ilaçların yan etkilerine maruz kalıyor?Türkiye’de steroid kullanan vücut geliştirme sporcusu oranı yaklaşık %25lerde seyrediyor. Yani çevrenizde ve sosyal mecrada gördüğünüz ciddi vücut geliştimecilerden her 100 tanesinin 25 tanesi bu ilaçlardan yani steroidlerden kullanyor.

Daha hızlı kas gelişimi!

Steroidin zararları kadar bunu maddeleri kullanan insanlara kazandırdığı şeyler de var tabi. Daha doğrusu insanlar bu kazanımlar için kendilerini riske atıyorlar. Bu kazanımların başında tabi ki asıl amacı olan hızlı kas gelişimi geliyor. Doğal bir vücut geliştirmecinin 1 yılda elde edeceği kas kütlesini yaklaşık 3-4 ay civarında kolaylıkla elde edebiliyorlar. Bu da bu ilaçların kullanılmasında ana faktör oluyor.

Öte yandan; steroidlerin artık kolaylıkla ulaşılabilir, hatta sanal ortamlardan bile satın alınabildiği bir raddeye ulatığımız için elde edilebilme kolaylığı. Steroidler reçete ile eczanelerde satılabiliyor olsaydı bu kadar yaygın olmaz ve daha az insanın sağlığını riske etmiş olurdu.

Sterodilerin Zararları; Zihinsel Problemler

Bu ilaçların verdikleri fiziksel olumsuzlardan  ardından, yan etkilerin çoğunlukla kalıcı olması nedeniyle bir takım zihinsel ve psikolojik sorunları da kendileriyle getiriyorlar. Erkek vücut geliştirmecilerde görülen meme uçlarındaki büyüme ( kadınsal biçimde ) kıllanma, testis küçülmesi, cinsel problemler ve sesin gitgtide kalınlaşması başlıca yan etkiler. Bu yan etkiler bilinçsiz steroid kullanımı da olaya dahil olduğu taktirde iyice çekilmez hale gelir ve elde edilen kas kütlesinden bile gram mutluluk elde edememeye kadar gider. Sahil kenarında güneşlenirken bile kaslarınızdaki estetikten değil, yaşadığınız onca problemden dem vurursunuz. Bundan dolayı steroid kullanımı bazı psikolojik problemlere yol açabilmekte ve bunlar düşünülerek steroid kullanımına başlanmalı.

Olay sadece erkeklerle de sınırlı kalmıyor. Özellikle testosteron kullanan kadınlarda meydana gelen çene kalınlaşması, ses kalınlaşması ve erkeksi bi takım şeyler, kadınları erkeklerden çok daha fazla ruhsal problemlere itebilmekte.

Bu konuda bahsedeceğimiz en önemli püf nokta ise özgüven eksikliği. Steroid kullanımının başlıca sebeplerinden birisi budur. Her iki cinsiyette de bu görülür. Kişi kendini aşağılanmış olarak hissediyorsa hep en yükseğe tırmanmak isteyecek ve bunu yaparken hiçbir sağlık problemini de göze almaktan çekinmeyecektir.

Steroidin zararları konusunun yavaş yavaş sonuna gelirken bir de bu yan etkilerin topluma karşı nasıl yansıtıldığından bahsedelim. Steroid kullanımından sonra elde edilen fiziksel değişimler çevre tarafından hızlıca benimsenmeyeceği için kişi sürekli vücudunu sürekli saklayacak giysilere başvurabilir. Belki sevgilisinin yanında bile tişörtünü çıkartamayacak konuma gelebilir. Estetik kaygılardan bazıları bunlar. Öte yandan özellikle kadınlarda görülebilen ses kalınlaşması bireyi daha az cümle kurmaya itecek ve suskun bir kişiliğe bürünmesine yol açacaktır. Bu da bazı psikolojik problemleri elbette beraberinde getirecektir.