Fitness ve Bodyfitness Müzikleri

Fitness Müzikleri
Yazan: İlşad Özkan

Fitness ve Bodyfitness müzikleri diye ayrı bir yazı hazırlamama neden olan şey bu çok ağır vücut geliştirme antrenmanları yapmayan erkeklere ve de yüksek ağırlıklara girmeyen bayanların bir liste oluşturmasına yardımcı olmak. Müziğin insan vücudu üzerine olan etkilerinden kısaca bahsettiğim yazı için Vücut Geliştirme Müzikleri yazıma da göz atabilirsiniz.

Bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Mr. Nozem, koser_1, pareeerica ve 23hq.com/ciberado Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Vücut geliştirme müzikleri yazıma öneri yapan sporseverlerin önerdiği şarkılar bir başka sporseverin aşağıdaki yorumu yapmasına neden olmuştu:
“Madem işin adı gaza getirici şarkılar değil de vücut geliştirme müzikleri o halde sabit ritimli şarkılar dışında dinlenecek her müzik sporcuyu normalden daha fazla yoracaktır. Kimin ne dinleyeceğine elbette karışılmaz ama periyotlar arasında sporcu ister istemez algısının açık olduğu tek yer olan kulağının beynine beynine gönderdiği sinyallere paralellik gösterecektir. Çok gördüm “Eye of The Tiger” derken boyun damar kası yapan vücut geliştirme dostlarını. Tavsiyem siz siz olun sıkı antrenman çıkarmak istiyorsanız “kop kop”, müzikler yerine daha ağır ve ritmi sabit, Eminem olur, Ceza olur, 50 cent, 2pac, run dmc şeysileri dinleyin…”
Bu yorum bana kalırsa bu yazının altına yapılmalıydı çünkü diğer yazı da zaten sporcuyu normalden daha fazla yorabilecek, daha çok ağırlık kaldırmasını sağlayacak müzikler aranıyordu, en azından benim niyetim oydu. Evet, yüksek ağırlıklarla çalışırken son tekrarları olağanüstü bir zorlanmaya karşı koyarak kaldırırken boynumuzda kabaran damarlar yüzünden canavar gibi görünebiliriz, ama zaten istediğimiz bu değil miydi?

Tempoyu Düşürme
Fitness ve bodyfitness çalışmalarındaysa çok sert tonlar yerine temponun belirli bir seviyenin altına düşmediği müzikler tercih edilmeli. Aynı zamanda ağır müzikler, üzüntü verici melodiler ya da sözler içeren şarkılar seçilmemeli, aksine neşelendiren ya da bizi harekete sevk edecek keyifli melodiler seçilmeli. Çok ağır vücut geliştirme antrenmanlarındaysa üzüntü veren müzikler seçilebilir çünkü üzüntüye komşu duygulardan biri olan kızgınlık bize kuvvet verebilecek niteliktedir. Ancak olağanüstü bir kuvvete ihtiyaç duymayıp belirli bir kuvvet ve kararlılığı antrenman boyunca sürdürmemiz gereken fitness ve bodyfitness çalışmalarında böyle müzikler arzu edilen etkiyi sağlamaz.

Yalnızca En İyiler
Fitness ve bodyfitness müzikleri seçme konusunda sıkıntı çekileceğini sanmıyorum çünkü fitness ve bodyfitness antrenmanlarında kullanılabilecek çok sayıda müzik var. Ağır vücut geliştirme antrenmanlarında kullanılacak yerli müzik bulma sıkıntımız vardı, ama şimdi pek çok yerli müzik önerebiliriz gerçi arabesk tonlar eşliğinde fitness çalışmak güç ama bu kuralın geçerli olmadığı nadir parçalar ve de arabesk olmayan tonla müziğimiz var. Fitness ve bodyfitness antrenmanlarında kullanılabilecek bunca müzik varken bizim bu yazımızın bir anlam taşıması ve insanlara yararlı olabilmesi için çok seçici olmamız gerekiyor, yani siz seçici olacaksınız. Aklınıza gelen her müziği önermek yerine iyinin de iyisi olanları önermenizi rica ediyorum aksi takdirde bu yazının bir anlamı olmayacak.

Diyebilirsiniz ki “zevkler farklıdır ve sen kim oluyorsun da benim iyi olarak nitelendirdiğim bir müziğin iyi olmadığını iddia edebilirsin?” Hayır, benim böyle bir iddiam yok, biliyorum zevkler farklıdır ancak benzer zevkleri olan insanlar vardır yani sizin seçiciliğiniz mutlaka başkalarının da beğenisine hitap edecektir. Tek yapmanız gereken “iyiler listenizi” gözden geçirerek “en iyiler listenizi” yapmak ve bize yollamak.

Bunu Kim Önermiş?

Sizden bir başka ricam ise (amma çok şey istiyormuşum ben de) bu yazımızın altına müzik önerisinde bulunmadan önce sitemize kayıt olmanız ve ardından önerilerinize kendi üyeliğinizle yapmanız, bu sayede önerdiğiniz harika fitness müziklerinin kimin tarafından önerildiği belli olacaktır. Şahsen ben şarkıları öneren insanları merak ederim ve eminim bu merakı taşıyan tek kişi değilim.

Bir önceki yazımızda olduğu gibi ben bu yazımızda da örnek olması açısından yerli ve yabancı fitness ve bodyfitness müziklerine birer örnek koyuyorum ki yazı boş kalmasın ve olur da hiç kimse bize müzik önermezse ziyaretçilere rezil olmayayım. Bu arada lütfen pilates ve yoga müzikleri önermeyin, onlar için ayrı bir yazı yazacağım ve eğer bu kategoriye uygun müzikleriniz varsa hatrımız için bir yere not edin, ihtiyacımız olduğunda yollarsınız. Şimdiden teşekkürler ve iyi sporlar. Biliyorum bazılarınızın benimkilerinden daha iyi önerileri var, bekliyorum.

Fitness ve Bodyfitness Antrenmanları İçin Yabancı Müzikler
The Underdog Project – Summer Jam

Fitness ve Bodyfitness Antrenmanları İçin Yerli Müzikler
Serhat Bedük – Automatik

13 Kasım 2011 Tarihli Eklemem
Dün gece, yeni şarkı listeleri yapmak için biraz nette gezindim ve son cd’lerimi dolduracak şarkıları kısa, hızlı fakat verimli bir turla belirledim. Bugün onların cd’lerini hazırladım fakat daha önceden yayımlamış olduğum iki yazı (Fitness Müzikleri ve Vücut Geliştirme Müzikleri) aklıma gelince bu sefer listelerimi sizlerle de paylaşmaya karar verdim, umarım beğenirsiniz ve beğenilirse bakarsınız seneye 2012’inin ilk yarı listesini erkenden yapar ve yaza yetiştiririm sizler için.

Listeler için öyle fazla vaktim olmadığı için, sağda solda yayımlanmış hazır listeler arasından en iyilerini seçmeye gayret ettim. Daha iyi listeleriniz varsa bana gönderebilirsiniz ve ben de sizin adınıza yayımlarım. Farklı tarzlarda listeler de olabilir, görüldüğü gibi tarzlarına göre ayırmaya çalıştım. Daha da iyi bir liste için, şarkıların tarihini parantez içinde de belirtebilirsiniz.

Club / House / Tekno / Elektro Tarzı Yabancı Müzikler
Her parça veya genel olarak tür için doğru equalizer (EQ) ayarları vardır. Eğer net ve kaliteli bir bas ayarıyla ve yüksek seste dinleme imkânınız yoksa aşağıdaki müzikleri boş yere almayın cd’nize, aşağıdaki müziklerin hepsi yüksek ses ve doğru bas ayarı gerektirmektedir. Bununla birlikte, Zinde Türkiye Sağlıklı Yaşam ve Spor Dergisi olarak yüksek sesli müzik dinlemenin kulak için sağlıklı olmadığını hatırlatırız.
İlşad Özkan Kısa Hit Seçkisi (Altta tekrarı olan parçaları gözümden kaçmadıysa zaten var diye kendi seçkime almadım. Bir iki tane önceki yıllara ait parça da var.)

Delerium – Silence ft. Sarah McLachlan (Tiesto Mix)
Tiësto ve Diplo – C’Mon
Tiësto & Hardwell – Zero 76
Basshunter – Now You’re Gone
Andreea Banica – Love in Brasil
Don Omar – Danza Kuduro ft. Lucenzo
David Guetta – Where Them Girls At ft. Nicki Minaj, Flo Rida
Andrea & Costi (Sahara)- Upotrebena (Halele)
Yolanda Be Cool Vrs DCup – We No Speak Americano
Yolanda Be Cool – We No Speak Americano (Pink Louder rumuzlu arkadaşın video düzenlemesi, video paylaşım sitelerinde bulabilirsiniz.)
Milk & Sugar vs. Vaya Con Dios – Hey (Nah Neh Nah)
Martin Solveig & Dragonette – Hello
Sidney Samson – Riverside
The Ian Carey Project – Get Shaky
Afrojack ft. Eva Simons – Take Over Control
Ray & Anita – In Da Name Of Love
Alex Gaudino – Destination Calabria
Enur feat. Natasja – Calabria
I Know You Want Me (Calle Ocho) – Pitbull
Qwote feat. Pitbull & Lucenzo — Throw Your Hands Up (Dancar Kuduro)
(Vakit olursa devam ederiz, boş kalmasın diye yazdım işte :) )

Top Dance Club DJ Playlist 2011 (İnternette kendini DJ White Hawk olarak tanıtan Mısırlı bir arkadaşın seçkisidir.)

Above & Beyond feat. Richard Bedford – Thing Called Love
Above & Beyond ft Richard Bedford – Sun & Moon
Adele – Rolling In The Deep (Downtown London Remix Radio Edit)
Adrian Lux ft Rebecca & Fiona – Boy
Alex Gaudino ft Kelly Rowland – What A Feeling (Radio Mix)
Alexandra Stan – Get Back (ASAP)
Andrea Rosario – We Own The Night (Wideboys Radio Edit)
Anita Prime – Complicated Gomi Radio Remix
Anjulie – Brand New Chick Clean Radio Edit
Arias & Arno Cost ft Michael Feiner – The Days To Come
Armin Van Buuren ft Laura V – Drowning
Armin Van Buuren ft Nadia Ali – Feels So Good
Avicii – Derezzed ( Remix Vocal Edit Of The Music By Daft Punk From Tron: Legacy)
Avril Lavigne – What The Hell (Bimbo Jones Remix)
Benny Benassi ft Gary Go – Cinema (Skrillex Radio Edit)
Beth Ditto – I Wrote The Book
Beyonce – Countdown DJ Escape & Tony Coluccio Radio Edit
Bingo Players – Cry (Just A Little)
Blush – Undivided Dave Audé Radio Edit
Breathe Carolina – Blackout Wideboys Radio Edit
Britney Spears – I Wanna Go Smash Mode Radio Remix
Britney Spears – Till The World Ends (Jump Smokers Radio Remix)
Calvin Harris – Feel So Close
Calvin Harris ft Kelis – Bounce
Cedric Gervais ft Mya – Love Is The Answer
Chris Brown ft Benny Benassi – Beautiful People (Main Mix)
Chris Willis – Too Much In Love Valentin Radio Edit
Chuckie ft Gregor Salto – What Happens In Vegas
D’Manti – Tonight Smash Mode Radio Edit
Dacav5 – Dirty Style (Kik Klap Radio Edit)
Danny Dove & Ben Preston ft Susie Ledge – Falling
Dave Audé ft Elijah – Holdin’ On Alex Armes Radio Mix
Dave Matthias vs Julissa Veloz – Sweet Sugar Poison (Liam Keegan Radio Edit)
David Guetta ft Usher – Without You
David Morales And Jonathan Mendelsohn – You Just Don’t Love Me Radio Mix
Denine – What Happened To Love Soul Seekerz Radio Mix
Diddy – Dirty Money ft Skylar Grey – Coming Home (Dirty South Radio Mix)
DJ Zilos ft Sophia Cruz – Always Changing (Giuseppe D’s Midnight Radio Mix)
FNA – Take Me Home Tonight (Gregory Ferguson Remix)
Gloria Estefan ft Pitbull – Wepa R3hab Radio Edit
Goodwill & Hook N Sling – Take You Higher
Havana Brown ft Pitbull – We Run The Night Clean Radio Edit
Hyper Crush – Kick Us Out (Johnny Vicious Radio Edit)
Jackie Madden – Falling ( Mig & Rizzo Original Mix)
Jason Derulo – It Girl Riddler Remix Radio
Jenna Drey – Can’t Let Go Lenny B Radio Edit
Jennifer Hudson – Where You At (Dave Audé Remix Radio Edit)
Jennifer Lopez – Papi R3hab Radio Edit
Jennifer Lopez ft Lil Wayne – I’m Into You (Dave Audé Radio Edit)
Jessica Sutta – Show Me Dave Audé Radio Edit
John Dahlback ft Erik Hassle – One Last Ride
Jordin Sparks – I Am Woman Jason Nevins Radio Edit
JTX – Love In America (Liam Keegan Radio Edit)
Kamouflage ft LP – When The Lights Are Down (Bruno Robles Radio Edit)
Kaskade ft Mindy Gledhill – Eyes
Kat DeLuna – Dancing Tonight (Ralphi Rosario Radio Edit)
Katrina – OPM Dave Audé Edit Katrina
Katy Perry – Last Friday Night (T.G.I.F.) 8Barz Remix Edit
Katy Perry – The One That Got Away Mixin Marc & Tony Svejda Radio Edit
Kerli – Army Of Love Sultan & Ned Shepard Radio Edit
Kim Leoni – Around & Around
Kim Sozzi – Little Bird Italia3 Radio Edit
Lady GaGa – Born This Way (Bimbo Jones Remix Radio Edit)
Lady GaGa – You And I Mark Taylor Remix
Laidback Luke vs Example – Natural Disaster
LeAnn Rimes – Give Cahill Radio Edit
Lenny B ft Roxxett – Hysteria Original Radio
Leona Lewis – Collide Afrojack Radio Edit
Leona Lewis – Collide Alex Gaudino & Jason Rooney Radio Edit
Life + – Till I Breathe DJ Mog Radio Edit
Lil Wayne – How To Love Smash Mode Radio Edit
LMFAO – Sexy And I Know It
LMFAO ft Natalia Kills – Champagne Showers Sidney Samson Radio Remix
Maroon 5 ft Christina Aguilera – Moves Like Jagger Soul Seekerz Radio Edit
Martin Solveig ft Kele – Ready 2 Go
Mayra Veronica – Freak Like Me Dave Audé Radio Edit
Michael Jackson – Hollywood Tonight (DJ Chuckie Radio Edit)
Morgan Page, Sultan & Ned Shepard & BT ft Angela McCluskey – In The Air
Natalia Flores – Dumb
Neon Hitch – Bad Dog (DJ Chuckie Remix)
Nervo – We’re All No One
Ola – All Over The World Cahill Radio Edit
One Eskimo – Amazing (Swiss American Federation Radio Edit)
Phunk & Beat Thrillerz ft Katy Allen – Lose Control
Pitbull ft Marc Anthony – Rain Over Me
PK Project ft Sophia Cruz & Passion Paul – Let Me Love You Rev-Players Radio Mix
Rae – Lucky Star
Rev-Players ft Sophia Cruz – Tell Me
Rihanna – California King Bed Bimbo Jones Radio Edit
Rihanna ft Calvin Harris – We Found Love R3hab XS Remix Radio Edit
Robyn – Call Your Girlfriend (Sultan & Ned Shepard Remix Radio Edit)
Rock Mafia – The Big Bang (Smash Mode Radio Edit)
Ron Reeser & Dan Saenz – City Of Kings Sted-E & Hybrid Heights Radio Edit
Rye Rye ft Robyn – Never Will Be Mine Kat Krazy Radio Edit
Sak Noel – Loca People Clean – What The Heck Radio Edit
Scarlett Santana ft C&C Music Factory -Rain C&C Music Factory Best Friend Anthem Radio Edit
Selena Gomez & The Scene – Who Says (Bimbo Jones Radio Edit)
Shontelle – Say Hello To Goodbye (Lenny B Dance Radio)
Skylar Grey – Invisible Kaskade Radio Edit
Sted-E & Hybrid Heights – Up ‘N’ Down
Stellar Project ft Emelie Norenberg – Strong
Steve Aoki & Laidback Luke ft Lil Jon – Turbulence
Swedish House Mafia – Save The World Smash Mode Remix
Sylvia Tosun – World Keeps Turning (Sted-E & Hybrid Heights Radio Remix)
Taio Cruz ft Flo Rida – Hangover
The House Rejects ft Rachel Claudio – Music Is A Savior
The Script – Nothing Riddler Radio Edit
The Wanted – Glad You Came Alex Gaudino Radio Edit
Time Takers – She Blows (The Whistle Song)
Topher Jones ft Jess Underdown & James Bowers – Lost It All Original Edit
TV Rock & Hook N Sling ft Rudy – Diamonds In The Sky
William Naraine – If I Could Fall Vincenzo Callea Radio Edit
Wolfgang Gartner ft Will.I.Am – Forever (Clean Radio Edit)
Wynter Gordon – Til Death
Yeah! This IS A Top Dance Club DJ Playlist 2011 !
Zoe Badwi – Accidents Happen Liam Keegan Radio Edit

Inna

Inna – 10 Minutes
Inna – Amazing
Inna – Club Rocker
Inna – Club Rocker (Play & Win Radio Edit)
Inna – Deja Vu
Inna – Hot (Dancing in the Dark Video Edit)
Inna – Hot (True Love Video Edit)
Inna – Love
Inna – Making of Club Rocker (Official Video)
Inna – Sun Is Up

Edward Maya

Close To You
Desert Rain
Happy For You
Stereo Love
This Is My Life
Twin Heart

100 Dance Club Hits (Bu seçkinin kaynağını bulamadım, bana kalırsa da çok seçkin bir seçki değil gibi ama neyse…)
Eklenecek.

Devam edecek… Klasik müzik, new age, türkü, konçerto, barok, rock ve daha fazla türden parça da zaman içerisinde eklenmeye devam edecek…

Post to Facebook
101010101010101010
Post to Twitter
111111111
Add to FriendFeed
Add to LinkedIn
Post to Blogger
Add to MySpace

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>